Tu jesteś:Strona główna arrow Poradnik dla rodziców arrow Wakacje z rehabilitacją
Wakacje z rehabilitacją

 

WAKACJE Z REHABILITACJĄ– Z CYKLU FORUM RODZICÓW

Autor: Magdalena Gajda
Źródło: "Integracja" 3, maj - czerwiec 2005 r. (fragmenty opublikowane za zgodą redakcji)
 

Jeśli dziecko jest niepełnosprawne w niewielkim stopniu i potrafi być samodzielne lub wymaga pomocy ze strony innych osób tylko okazjonalnie, zdecydowanie lepszy dla jego kondycji fizycznej i emocjonalnej będzie wyjazd na klasyczne kolonie czy obóz ze zdrowymi rówieśnikami lub też "wakacje integracyjne".

CEL WAKACJI Z REHABILITACJĄ

Wybór miejsca wakacji - w górach, nad jeziorami czy morzem - to rzecz gustu rodziny. Bez względu na to pobyt rehabilitacyjny musi spełnić zadanie, jakie mu wyznaczyliśmy. Jeśli jest to np. wyjazd z dzieckiem we wczesnym etapie niepełnosprawności - celem będzie nauka codziennej, prawidłowej opieki nad dzieckiem, ćwiczeń, kontaktu, tworzenia więzi oraz pełne zintegrowanie rodziny w warunkach innych niż domowe. Rodzice powinni wtedy wybrać ośrodek, który zapewni stałe przebywanie z dzieckiem (…) 

Dobrym rozwiązaniem jest wyjazd, podczas którego rodzice mieszkają w tym samym ośrodku, ale w ciągu dnia poświęcają czas na własny wypoczynek, i tylko czasem sprawdza ją, jak radzi sobie pociecha, albo kiedy rodzice mogą przebywać z dzieckiem jedynie w czasie weekendów. Warto jednak odważyć się - zwłaszcza gdy opieka jest pewna - i zatęsknić za sobą.

 

GRUNT TO DOBRA ORGANIZACJA!

 

Wybierając turnus rehabilitacyjny, sprawdźmy, czy spełnia on wymagania i potrzeby dziecka i czy miejsce jest przystosowane do pobytu osób niepełnosprawnych. Zapytajmy organizatora, w jaki sposób zapewnia opiekę? Jakie uprawnienia mają wychowawcy i czy pracowali już z dziećmi niepełnosprawnymi (…)

 

PAKUJEMY BAGAŻ

 

Bagaż dziecka niepełnosprawnego tylko pozornie różni się od ekwipunku zdrowego kolonisty. Dlatego, drodzy rodzice, zachowajcie rozsądek w pakowaniu ubrań i akcesoriów wakacyjnych. Nie zapomnijcie o kosmetykach i przedmiotach higienicznych związanych z niepełnosprawnością dziecka. Będzie się czuło mniej skrępowane, wiedząc, że ma ze sobą zapas bielizny, pieluchomajtek i cewników. Jeśli dziecko przyjmuje leki, to należy je odpowiednio podzielić na dni i godziny przyjmowania i dokładnie opisać. Potem omówić szczegóły dawkowania i procedury awaryjne z lekarzem i pielęgniarką turnusową przed wyjazdem (…) 

KORZYSTAJMY Z "GIEŁDY"

W jaki sposób sprawdzić rzetelność organizatora?

 

Cały artykuł jest dostępny na stronie  http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/12762  
 
Menu
Strona główna
Per linguas mundi ad laborem
Osoba z uszkodzeniem wzroku
Uczeń niepełnosprawny w szkole
Informacje dla studentów niepełnosprawnych
Nowe technologie - wyposażenie dla ucznia i studenta
Pokój nauczycielski
Informacje dla wykładowców
Czytelnia
Adaptacja podręczników
Poradnik dla rodziców
Aktualności
Ważne linki
Kontakt
Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych
Pokaz slajdów
© 2017 Portal Ośrodka Adaptacji Materiałów Dydaktycznych