Tu jesteś:Strona główna arrow Adaptacja podręczników arrow Baza rysunków dla uczniów i studentów niewidomych
Baza rysunków dla uczniów i studentów niewidomych

Baza zadaptowanych rysunków dotykowych dla uczniów i studentów niewidomych

 

 

Polski Związek Niewidomych dysponuje bazą w pełni dostosowanych do odbioru dotykowego rysunków wypukłych dla uczniów i studentów niewidomych. Baza rysunków powstała dzięki pracy zespołu, specjalistów, w skład którego wchodzą: tyflopedagodzy, nauczyciele pracujący z dziećmi niewidomymi, same (dorosłe) osoby niewidome, grafik komputerowy i informatyk. Działania zostały podjęte w ramach projektu "Tyflografika - rysunki dla niewidomych" , który był kontynuacją projektu "Wprowadzanie systemu szerokiego dostępu do wypukłych materiałów dydaktycznych dla uczniów i studentów niewidomych", finansowanego przez Ministerstwo Polityki Społecznej, w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO).

 

Potrzeba opracowania bazy rysunków wzięła się z braku dobrze zaadaptowanej grafiki dotykowej dla uczniów i studentów niewidomych oraz faktu pojawiania się  rysunków na egzaminach, na różnym poziomie edukacji. Wielu uczniów niewidomych przeżywa duży stres podchodząc do egzaminu - kończącego szkołę podstawową, gimnazjum, czy też  egzaminu dojrzałości, gsyż jest bardzo prawdopodobne, że otrzyma zadanie by rozpoznać i opisać rysunek (odwzorowanie graficzne, przystosowane do odbioru dotykowego), z którym nigdy wcześniej się nie zetknął, wykonany inną niż znana mu techniką. Dlatego w ramach projektu "Tyflografika - rysunki dla niewidomych"  opracowano rysunki wypukłe, które można wykonywać w dowolnej ilości i upowszechnić tak, by stały się jak najbardziej uniwersalne, a docelowo - wykorzystywane podczas egzaminów.Baza rysunków brajlowskich zawiera wybrane, najbardziej przydatne grafiki dotykowe z różnorodnych dziedzin nauczania. Rysunki są odpowiednio zmodyfikowane poprzez pozbawionie ich zbędnych szczegółów, uwzględnienie wskazówek do zróżnicowania faktur, odległości pomiędzy elementami na rysunku, stosowania cienkich i grubych linii, obrysów, itp.  

Rysunki drukowane są na zwykłym papierze brajlowskim na drukarce typu TIGER.

Rysunki znajdujące się w BAZIE RYSUNKÓW są odpowiednio kategoryzowane i opisywane, co niewątpliwie ułatwia ich wyszukiwanie.

Rysunki można pobierać bezpłatnie i samodzielnie drukować, jeśli istnieje dostęp do odpowiedniego sprzętu.  W innym przypadku rysunki można zamówić na ustalonych w Polskim Związku Niewidomych zasadach.  Koszt 1 rysunku zamawianego w PZN wynosi 1,50PLN + VAT. Osoby indywidualne mogą zamawiać pojedyncze rysunki. Instytucje co najmniej 10. Wydruk zawiera jednocześnie wersję czarnodrukową i brajlowską rysunku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu http://www.rysunki.pzn.org.pl/ 
 
Menu
Strona główna
Per linguas mundi ad laborem
Osoba z uszkodzeniem wzroku
Uczeń niepełnosprawny w szkole
Informacje dla studentów niepełnosprawnych
Nowe technologie - wyposażenie dla ucznia i studenta
Pokój nauczycielski
Informacje dla wykładowców
Czytelnia
Adaptacja podręczników
Poradnik dla rodziców
Aktualności
Ważne linki
Kontakt
Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych
Pokaz slajdów
© 2017 Portal Ośrodka Adaptacji Materiałów Dydaktycznych