Tu jesteś:Strona główna arrow Poradnik dla rodziców
Poradnik dla rodziców
Czy twój przedszkolak dojrzał do rozpoczęcia nauki?
zdjęcie dzieci w klasie Specyficzne obowiązki sześciolatka, tego „jeszcze nie ucznia” wynikają z jego usytuowania w tzw. „punkcie zerowym”- między zabawą a nauką oraz między przedszkolem a szkołą. Przy czym nie znaczy to, że w szkole przestanie go w ogóle interesować zabawa, ale począwszy od klasy pierwszej punkt ciężkości zacznie stopniowo przesuwać się z zabawy w kierunku nauki. Pomost, na którym znajduje się sześciolatek, musi być podtrzymywany za pomocą wyjątkowo inteligentnych zabiegów pedagogicznych ze strony zarówno rodziców, jak i nauczycieli. Jego konstrukcję trzeba stale wzmacniać przez właściwą współpracę nauczycieli przedszkola z rodzicami, ukierunkowaną na ciągłe stymulowanie rozwoju psychofizycznego dzieci.
Czytaj całość…
 
Wakacyjne wyjazdy

Rodzice niepełnosprawnego dziecka zazwyczaj stoją przed dylematem, jaką formę wakacyjnego wypoczynku wybrać dla swojej pociechy? Klasyczne kolonie lub obóz, czy może lepiej turnus rehabilitacyjny?

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko potrafi być samodzielne i wymaga jedynie niewielkiej, okazjonalnej pomocy, a przede wszystkim samo chce wyjechać na wakacje ze swymi pełnosprawnymi rówieśnikami, to niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem są kolonie lub obóz. Udział w takiej formie wypoczynku ma ogromne znaczenie nie tylko dla usamodzielnienia się dziecka, ale przede wszystkim dla jego kondycji emocjonalno-społecznej.

Jeśli jednak niepełnosprawność Twojego dziecka wymaga zapewnienia mu stałej opieki, fachowej pomocy, to warto zastanowić się nad wypoczynkiem na turnusie rehabilitacyjnym.

Czytaj całość…
 
Wakacje z rehabilitacją

Wybór miejsca wakacji - w górach, nad jeziorami czy morzem - to rzecz gustu rodziny. Bez względu na to pobyt rehabilitacyjny musi spełnić zadanie, jakie mu wyznaczyliśmy. Jeśli jest to np. wyjazd z dzieckiem we wczesnym etapie niepełnosprawności - celem będzie nauka codziennej, prawidłowej opieki nad dzieckiem, ćwiczeń, kontaktu, tworzenia więzi oraz pełne zintegrowanie rodziny w warunkach innych niż domowe. Rodzice powinni wtedy wybrać ośrodek, który zapewni stałe przebywanie z dzieckiem (…) 

Dobrym rozwiązaniem jest wyjazd, podczas którego rodzice mieszkają w tym samym ośrodku, ale w ciągu dnia poświęcają czas na własny wypoczynek, i tylko czasem sprawdza ją, jak radzi sobie pociecha, albo kiedy rodzice mogą przebywać z dzieckiem jedynie w czasie weekendów. Warto jednak odważyć się - zwłaszcza gdy opieka jest pewna - i zatęsknić za sobą.

Czytaj całość…
 
Menu
Strona główna
Per linguas mundi ad laborem
Osoba z uszkodzeniem wzroku
Uczeń niepełnosprawny w szkole
Informacje dla studentów niepełnosprawnych
Nowe technologie - wyposażenie dla ucznia i studenta
Pokój nauczycielski
Informacje dla wykładowców
Czytelnia
Adaptacja podręczników
Poradnik dla rodziców
Aktualności
Ważne linki
Kontakt
Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych
Pokaz slajdów
© 2017 Portal Ośrodka Adaptacji Materiałów Dydaktycznych